Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią Sieć Badawcza Łukasiewicz powróciła do organizacji największego wydarzenia B+R w Polsce. W jednym miejscu mogli spotkać się naukowcy, eksperci, wynalazcy, innowatorzy z przedstawicielami biznesu. Tematem przewodnim Innovatorium'22 był program Horyzont Europa. Jest to największy program finansowy na świecie wspierający B+R z budżetem wynoszącym około 95 miliardów euro. Polska ogółem uzyskała dofinansowanie w wysokości 660 milionów euro w poprzednim rozdaniu. Instytuty Łukasiewicza zrealizowały 82 projekty współfinansowane z tego programu na kwotę ponad 35 milionów euro. Jeżeli przedstawiciele małych i średnich firm, krajowych liderów, ekspetów z instytucji finansujących działalność B+R wraz z naukowcami z Łukasiewicza nawiążą relacje i zmapują swoje kompetencje w strategicznych obszarach polskiej gospodarki – zrównoważona gospodarka i energia, inteligentna i czysta mobilność, transformacja cyfrowa oraz zdrowie to to spotkanie biznesu i nauki spowoduje, że podobnych projektów będzie znacznie więcej. Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników wydarzenia zaznaczył, że „Sieć Badawcza Łukasiewicz to zwiastun zmian w polskiej gospodarce, jakie muszą nadejść jeśli chcemy utrzymać się w globalnym peletonie rozwoju”.
Najważnieszymi tematami poruszanymi podczas Innovatorium'22 były: bezpieczństwo i obronność, morska energetyka wiatrowa, gospodarka wodorowa, elektromobilnosć, technologie na bazie azotku galu, budownictwo modułowe, sztuczna inteligencja, biotechnologia oraz bezzałogowe statki powietrzne. W sumie ponad 30 paneli i sesji matchmakingowych. Reprezentujący Łukasiewicz – Instytut Metalurgii Żelaza dr hab. inż. Jarosław Marcisz wziął udział w panelu pt.: Jak pozyskiwać finansownie dla projektów B+R z obronności?
Spotkanie uświetnił swoim wystąpieniem specjalny gość – Karol Bielecki – polski mistrz piłki ręcznej. Pan Bielecki opowiedział o swojej drodze do sukcesu oraz zdradził trzy filary zespołu mistrzowskiego – autonomia, jasny cel oraz mistrzowstwo.
Był także czas na integrację pracowników Sieci Badawczej.
Część wydarzenia mogą Państwo zobaczyć klikając w link:
YouTube: