W dniu 22 stycznia 2019 r. Dyrektor Instytutu dr hab. inż. Adam Zieliński, prof. IMŻ wziął udział w konferencji pt. „Przyszłość energii jądrowej”, która odbyła się w Ministerstwie Energii.
Zgodnie z polityką energetyczną Polski do 2040 roku (PEP2040) wdrożenie energetyki jądrowej i uruchomienie pierwszego bloku powinno nastąpić do 2033 r. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego atom ma przyszłość nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Do jego rozwoju w Polsce niezbędne jest zaplecze naukowo-techniczne oraz polskie firmy, które już zdobywają doświadczenie w sektorze jądrowym zagranicą.
Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski przypomniał, że projekt PEP2040 zakłada budowę 6 bloków energetycznych o mocy 6-9 GW do 2043 roku. – Będą to dwie elektrownie: jedna na północy kraju, gdzie trwają badania lokalizacyjne, natomiast druga w centralnej Polsce – powiedział. Podkreślił również, że resort energii szacuje realizację całego programu jądrowego na 100-135 mld zł przez okres 20 lat. – Przy zaangażowaniu państwa średnia cena prądu z polskich elektrowni jądrowych wyniesie ok. 150 zł/MWh – poinformował dyrektor Sobolewski. Przypomniał, że dla porównania – na Słowacji jest to 30-40 euro, a w Korei Południowej – 40 euro/MWh. W celu skrócenia procesu przygotowania inwestycji ME pracuje nad nowelizacją specustawy jądrowej, opracowało także projekt ustawy dla stworzenia jednego dużego laboratorium jądrowego wzorowanego na rozwiązaniach amerykańskich.
Głównym punktem konferencji była prezentacja prodziekana Wydziału ds. Nauk Jądrowych i Inżynierii Massachusetts Institute of Technology prof. Jacopo Buongiorno, który przedstawił podstawowe konkluzje raportu MIT, wskazujące na konieczność rozwoju technologii jądrowych i potrzebę obniżenia kosztów inwestycyjnych realizowanych projektów. Zdaniem prof. Buongiorno nie jest możliwe osiągnięcie celów zakładanych przez Intergovernmental Panel on Climate Change, tylko z wykorzystaniem OZE, a bez atomu. Podkreślił, że rządy powinny traktować wszystkie źródła zeroemisyjne tak samo.
Zródło: https://www.gov.pl