Mija pierwszy rok działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz, która została utworzona 1 kwietnia 2019 roku, obejmując 38 instytutów zarządzanych przez ministra ds. gospodarki. Tworzymy grupę 8 tysięcy pracowników, 1500-osobową grupę światowej klasy naukowców, dysponujemy ogromnym potencjałem kadrowo-aparaturowym, zdolnym do tworzenia wielkich programów strategicznych. Organem nadzorującym jest Prezes Centrum Łukasiewicz, który główny nacisk kładzie na rozwój współpracy instytutów ŁUKASIEWICZA i wskazuje na ich ogromny potencjał komercjalizacyjny. Połączenie sił to szansa wydatnego zwiększenia dotychczasowych osiągnięć, pomnożenia ich i wyjścia poza granice kraju.
Łukasiewicz – Instytut Metalurgii Żelaza w Gliwicach jest uznawanym w kraju i w Europie instytutem badawczym, specjalizującym się w rozwoju stali i stopów na bazie żelaza, technologii wytwarzania wyrobów stalowych, ich przetwórstwa i stosowania. Swój znaczący potencjał badawczo-wdrożeniowy wykorzystuje we współpracy z zakładami przemysłowymi, w szczególności z sektorów: środków transportu, energetycznego, obronnego, wydobywczego, metalowego i budownictwa.
Instytut należy do dwóch Grup Badawczych ŁUKASIEWICZA: Zrównoważona gospodarka i energia oraz Inteligentna mobilność.
Pracownicy Instytutu we współpracy ze specjalistami z przemysłu przygotowują, realizują i wdrażają projekty badawcze ukierunkowane na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. 70 procent naszego przychodu to efekt współpracy z przemysłem, w tym nie tylko producentami (ArcelorMittal Poland, Alchemia, Cognor), ale i przedsiębiorstwami stosującymi wyroby stalowe (Mesko, Rafako).