Nie tak dawno porównywaliśmy się do polskich sportowców, którzy w trakcie Igrzysk Olimpijskich w 2021 roku zdobyli 12 medali, a Łukasiewicz – IMŻ miał na swoim koncie wtedy 11 medali. Tymczasem na ostatniej prostej wyprzedziliśmy BIAŁO-CZERWONYCH i dwa złote medale za innowacyjne rozwiązania powędrowały do naukowców z Grupy Badawczej Badania Właściwości i Struktury Materiałów oraz z Grupy Badawczej Symulacje Procesów Technologicznych.
Naukowcy zaprezentowali dwa nowe doskonałe wynalazki podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INEX 2021, które odbyły się w dniach 13-16 grudnia w VNR Vignana Jyothi Institute of Engineering and Technology (VNRVJIET) w mieście Hyderabad w Indiach.
Wynalazek Laboratory simulator of the dip galvanizing process – został nagrodzony złotym medalem za symulator procesu cynkowania ogniowego, który został skonstruowany i wdrożony w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Metalurgii Żelaza w Gliwicach. Symulator odtwarza warunki procesowe występujące w przemysłowych liniach ciągłego wyżarzania do produkcji blach AHSS stosowanych w przemyśle samochodowym. Symulator składa się z dwóch obszarów roboczych. W górnej części próbka jest podgrzewana za pomocą cewki indukcyjnej w atmosferze N2+5%H2. Zastosowanie tej atmosfery redukuje tlenki żelaza obecne na powierzchni blachy, co jest niezbędnym zabiegiem przed zanurzeniem próbki w roztopionym stopie, z którego wykonana jest powłoka. W dolnej części symulatora znajduje się tygiel grafitowy umieszczony w piecu indukcyjnym, w którym topi się stop użyty do cynkowania, chroniony atmosferą argonu. Temperatura stopionego stopu jest ustalana w celu uzyskania wymaganej różnicy temperatur w stosunku do próbki arkusza i jest mierzona za pomocą termopar. Gdy próbka i kąpiel osiągną żądaną temperaturę, próbkę zanurza się w kąpieli. Minimalny czas zanurzania próbki w kąpieli wynosi około 2 sekundy. Symulator jest wykorzystywany w eksperymentach fizycznych mających na celu dobór składu chemicznego powłok oraz parametrów cynkowania ogniowego do zastosowania w liniach przemysłowych.
Zespół pracujący nad wynalazkiem: prof. dr hab. Roman Kuziak, dr hab. inż. Krzysztof Radwański, dr inż. Artur Mazur, mgr Ryszard Molenda
Multi-phase steel for the production of premium rails characterized by high wear and fatigue resistance również został nagrodzony złotym medalem. Dotyczy on wielofazowej stali bezwęglikowej, składającej się głównie z bainitu z efektem TRIP. Stal wielofazowa według wynalazku jest korzystnie stosowana do produkcji szyn Vignole’a o zwiększonej trwałości użytkowej, a w szczególności o zwiększonej odporności na powstawanie defektów związanych z zużyciem i zmęczeniem kontaktowym, w porównaniu z szynami chłodzonymi powietrzem ze stali perlitycznych po walcowaniu na gorąco. Pożądane właściwości szyn uzyskuje się podczas chłodzenia w powietrzu po walcowaniu bez konieczności wykonywania obróbki izotermicznej – tzw. bainityzacji. Austenit szczątkowy występuje w ilości większej niż 12%. Tę cechę szyn uzyskuje się poprzez odpowiednie stopowanie stali średniowęglowej oraz dodanie Ti w ilości powodującej umocnienie wydzieleniowe ferrytu bainitycznego przez nanocząstki TiC. Skład chemiczny stali w zakresie głównych pierwiastków zawiera 0,28%C, 1,1%Si, 2,5%(Mn+Cr). Właściwości mechaniczne szyn wykonanych z tej stali są następujące: Rp0,2>700 MPa, Rm>1200MPa, A10>20%, 400-450HB.
Zespół pracujący nad wynalazkiem: dr hab. inż. Krzysztof Radwański, prof. dr hab. Roman Kuziak
Rok 2021 Łukasiewicz – Instytut Metalurgii Żelaza zakończy z siedmioma złotymi, trzema srebrnymi oraz trzema brązowymi medalami.
Naukowcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!