- Artykuł o charakterze naukowym publikowany w kwartalniku Journal of Metallic Materials jest recenzowany przez specjalistów. Autorzy kierując artykuł do publikacji w kwartalniku Journal of Metallic Materials wyrażają zgodę na jego zrecenzowanie.
- Lista Recenzentów współpracujących z Redakcją w danym roku jest podawana w ostatnim numerze czasopisma. Lista Recenzentów umieszczana jest także na stronie internetowej kwartalnika.
- Wymagania formalne przygotowania artykułu do publikacji w kwartalniku oraz zalecenia dotyczące przeciwdziałania przypadkom "ghostwriting" i "guest autorship" zawarte są we Wskazówkach dla Autorów.
- Przy wyborze Recenzenta Zespół Redakcyjny kieruje się:
- kompetencjami w danej dziedzinie nauki,
- brakiem konfliktu interesów Recenzenta i Autorów.
-
Zespół Redakcyjny kierując do Recenzenta prośbę o recenzję umożliwia mu wstępne zapoznanie się z tematyką publikacji i podaje informacje dotyczące terminu wykonania recenzji i jej charakteru. Po zaaprobowaniu propozycji Recenzent otrzymuje pełny tekst artykułu wraz z formularzem recenzji.
- Recenzowanie artykułów jest nieodpłatne.
- Nazwisko Recenzenta nie jest ujawniane; ujawnienie może nastąpić wyłącznie na podstawie jego zgody.
- Recenzent opracowuje recenzję artykułu w formie pisemnej na formularzu recenzji, odnosząc się zwłaszcza do kwestii innowacyjności przedstawionej pracy, stopnia samodzielności jej wykonania, prawidłowości stosowanych oznaczeń i jednostek oraz zwracając uwagę na usterki językowe. Recenzja powinna zawierać ocenę poszczególnych części artykułu i powinna się kończyć wnioskiem dotyczącym dopuszczenia artykułu do druku.
- Recenzent zwraca uwagę na poszanowanie praw własności intelektualnej oraz niedopuszczanie do plagiatu i innego rodzaju nieprawidłowości, np. fałszowania danych eksperymentalnych.
- W oparciu o otrzymaną recenzję Zespół Redakcyjny podejmuje decyzję o skierowaniu artykułu do druku, odrzuceniu artykułu lub o odesłaniu go do Autora celem naniesienia poprawek.
- W przypadku konieczności wprowadzenia poprawek Zespół Redakcyjny przekazuje artykuł Autorowi wraz z tekstem recenzji.
- Autor po otrzymaniu recenzji z uwagami ma obowiązek ustosunkować się do nich i wprowadzić w tekście odpowiednie zmiany. W przypadku uwag, z którymi Autor się nie zgadza może przygotować odpowiedź na recenzję. W takim przypadku, a także przypadku decyzji Recenzenta co do ponownego okazania artykułu po korekcie autorskiej artykuł kierowany jest ponownie do Recenzenta.
- Ostateczną decyzję o przyjęciu artykułu do druku podejmuje Zespół Redakcyjny w oparciu o treść recenzji i o ocenę ostatecznej wersji artykułu dostarczonej przez Autora.
- W przypadku recenzji negatywnej artykuł może być kierowany do dodatkowej recenzji
- Teksty o charakterze nienaukowym nie wymagają recenzji i są kwalifikowane do druku bezpośrednio przez Redaktora naczelnego.
GRUPY BADAWCZE
- Grupa Badawcza: Chemia Analityczna – BC
- Grupa Badawcza: Badania Materiałów dla Energetyki – BE
- Grupa Badawcza: Badania Właściwości i Struktury Materiałów – BL
- Grupa Badawcza: Procesy Surowcowe – BS
- Grupa Badawcza: Symulacje Procesów Technologicznych – BT
- Grupa Badawcza: Technologie Wytwarzania i Zastosowania Wyrobów – BW
PROJEKTY
- Opracowanie technologii i wytworzenie pancernych płyt perforowanych z ultrawytrzymałej stali nanobainitycznej
- Opracowanie materiałów i wysokoenergetycznych technologii wytwarzania warstw i powłok o zwiększonej odporności na zużycie w warunkach tarcia
- Wytworzenie materiałów wzorcowych niezbędnych w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzanych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS
- Rodzina urządzeń pomiarowych do oceny jakości i efektywności energetycznej surowców metalurgicznych
- Optymalizacja jakości wyrobów długich poprzez poprawę i wykorzystanie strategii procesowych prowadzących do minimalizacji naprężeń wewnętrznych
- Zaawansowane stale z powłokami dla nowego, wymagającego środowiska wypalania biomasy o wysokim poziomie recyklingu i wydłużonej żywotności